AutoCalculator

AutoCalculator

Zpět na přehled
Na co si dát pozor

12 min

29. července 2026

Renault Mégane IV (2016–2022): spolehlivost a na co si dát pozor

Která motorizace Renaultu Mégane IV je nejspolehlivější a co prověřit u spotřeby oleje TCe, dieselů dCi (vstřikovače, DPF, AdBlue), dvouspojky EDC, infotainmentu R-Link 2 a elektroniky před koupí ojetiny.

Renault Mégane IV (2016–2022, hatchback i kombi Grandtour) je kompakt s výrazným designem a pěkným interiérem. Motory jsou z aliance Renault a u ojetiny zásadně rozhoduje jejich výběr. Nabízí benzin 1.2 TCe a novější 1.3 TCe, diesely 1.5 dCi a 1.6 dCi, obvykle s manuálem nebo dvouspojkou EDC.

Stručně: u benzinů TCe hlídejte spotřebu oleje (hlavně rané 1.2 TCe 2016–2018), u dieselů dCi vstřikovače, EGR, DPF a AdBlue, u verzí s EDC plynulost při popojíždění. K tomu infotainment R-Link 2 a drobné elektrické neduhy. Nejvyzrálejší volbou bývá 1.5 dCi.

Motorizace a jejich spolehlivost

1.2 TCe

H5Ft (4válec turbo) — rané kusy spotřeba oleje

· 74–97 kW (100–132 k)

· 2016–2020

Opatrně

Benzin 1.2 TCe (H5Ft, 100–132 k) — na papíře příjemný, rané kusy (2016–2018) ale mají zvýšenou spotřebu oleje (v horších případech i poškození motoru). Kupujte jen s ověřenou nízkou spotřebou oleje a doloženou historií; hlídejte hladinu oleje mezi servisy.

1.3 TCe

H5Ht (4válec turbo, řetěz), 7EDC

· 103–116 kW (140–158 k)

· 2018–2022

V pořádku

Novější 1.3 TCe (H5Ht, 140–158 k, vyvinutý s Daimlerem) — kultivovanější a modernější, obvykle s 7EDC. I zde hlídejte hladinu/spotřebu oleje (rané kusy) a plynulost EDC při popojíždění.

1.5 dCi

K9K turbodiesel

· 81–85 kW (110–115 k)

· 2016–2022

V pořádku

Diesel 1.5 dCi (K9K) — nejvyzrálejší a nejhospodárnější volba, ideál na nájezdy. U vyšších nájezdů hlídejte vstřikovače, EGR, DPF a AdBlue. Pro toho, kdo hodně najezdí, nejjistější.

1.6 dCi

R9M turbodiesel (i GT)

· 96–121 kW (130–165 k)

· 2016–2020

V pořádku

Diesel 1.6 dCi (R9M, 130–165 k, i GT) — tažnější a svižnější. Silnější verze bývaly dvojité turbo; hlídejte turbo, vstřikovače, EGR/DPF a AdBlue a doloženou údržbu.

Nejčastější poruchy

Spotřeba (a naftování) oleje u benzinů TCe

Středně vážná

Projev

Zvýšená spotřeba oleje, hlavně u raných 1.2 TCe (2016–2018) — pokles hladiny mezi servisy, v horších případech poškození motoru; u 1.3 TCe u raných kusů naftování oleje při krátkých jízdách.

Týká se

Benzin 1.2 TCe (rané kusy) a 1.3 TCe (rané kusy).

Řešení

Zkontrolujte hladinu a stav oleje, ověřte historii dolévání a servisní akce a na zkušební jízdě sledujte kouřivost a chod. U 1.2 TCe buďte obzvlášť opatrní.

Cena opravy

Kontrola/doplňování oleje; opravy dle příčiny tisíce až desetitisíce Kč, u poškozeného motoru výrazně více.

Vstřikovače, EGR, DPF a AdBlue (diesely dCi)

Středně vážná

Projev

U dieselů 1.5 a 1.6 dCi se u vyšších nájezdů řeší vstřikovače, zanesené EGR a DPF (krátké trasy), případně AdBlue — projeví se kolísáním výkonu, kouřem nebo kontrolkami.

Týká se

Diesely 1.5 a 1.6 dCi, hlavně vyšší nájezdy a krátké trasy.

Řešení

Prověřte funkci vstřikovačů, EGR, DPF a AdBlue diagnostikou a diesel volte hlavně na delší trasy.

Cena opravy

Vstřikovač 5 000–12 000 Kč/ks; čištění EGR/DPF tisíce Kč; turbo u 1.6 dle stavu.

Dvouspojka EDC při popojíždění

Drobná

Projev

U verzí s dvouspojkovým EDC občasné trhání či zaváhání při popojíždění a parkování — typické chování dvouspojky, výraznější za studena; u starších EDC hlídejte i mechatroniku/spojky.

Týká se

Verze s převodovkou EDC (benziny TCe, část dieselů).

Řešení

Na zkušební jízdě vyzkoušejte plynulost při popojíždění a rozjezdu a vyžádejte si doklad o servisu převodovky. Manuál je jistější.

Cena opravy

Servis oleje/mechatroniky/spojek dle stavu tisíce až desetitisíce Kč.

Infotainment R-Link 2

Drobná

Projev

Zamrzání nebo pomalá odezva svislého displeje R-Link 2, výpadky konektivity, drobné chyby — u raných kusů častější, část řeší aktualizace.

Týká se

Napříč generací; rané kusy o něco častěji.

Řešení

Vyzkoušejte celý R-Link 2 a konektivitu a ověřte nahrané aktualizace.

Cena opravy

Většinou aktualizace nebo drobné opravy.

Elektrické drobnosti

Drobná

Projev

Ojedinělé chyby elektroniky — bezklíčová karta/handsfree, čidla, elektrická parkovací brzda, hlášky asistentů. Většinou drobnosti, ale mohou obtěžovat.

Týká se

Napříč generací.

Řešení

Vyzkoušejte bezklíčový přístup, elektrickou parkovací brzdu, čidla a asistenty a ověřte, že nesvítí chyby.

Cena opravy

Dle dílu tisíce Kč; část jen reset/aktualizace.

Podvozek a brzdy

Drobná

Projev

Vrzání či klepání podvozku na nerovnostech u vyšších nájezdů, opotřebení čepů a silentbloků, zadírání brzd u málo jezdících kusů — běžné položky.

Týká se

Vozy s vyšším nájezdem a málo jezdící kusy.

Řešení

Na zkušební jízdě poslouchejte podvozek a zkontrolujte stav brzd.

Cena opravy

Čepy/silentbloky a servis brzd tisíce Kč.

Mégane IV: pěkný kompakt, u kterého rozhoduje motor

Renault Mégane IV je pohledný a dobře vybavený kompakt v karoserii hatchback i kombi (Grandtour). Jako vůz je příjemný a praktický; u ojetiny ale zásadně rozhoduje výběr motoru a převodovky, protože jednotky aliance mají své konkrétní slabiny.

Nejcitlivější je benzin 1.2 TCe — rané kusy trpí spotřebou oleje. Novější 1.3 TCe je lepší, ale i tam hlídejte olej. Diesely dCi jsou vyzrálé a hospodárné, u EDC pak plynulost. Doložená historie proto rozhoduje.

Kterou motorizaci zvolit

Benziny 1.2 a 1.3 TCe

Benzin 1.2 TCe (100–132 k) kupujte opatrně — hlavně rané kusy mají zvýšenou spotřebu oleje; jen s ověřenou nízkou spotřebou a doloženou historií. Novější 1.3 TCe (140–158 k) je kultivovanější a modernější, obvykle s 7EDC; i zde hlídejte olej a plynulost EDC.

Doporučení: kdo hodně najezdí, bude nejspokojenější s vyzrálým 1.5 dCi. Z benzinů je lepší volbou novější 1.3 TCe (s ověřeným olejem); u 1.2 TCe buďte obzvlášť opatrní. Manuál je jistější než EDC.

Diesely 1.5 a 1.6 dCi

Diesel 1.5 dCi (K9K) je nejvyzrálejší a nejhospodárnější — ideál na nájezdy, u vyšších hlídejte vstřikovače, EGR, DPF a AdBlue. Silnější 1.6 dCi (R9M, i GT) je svižnější a tažnější; sledujte turbo a stejné položky. Diesely dávají smysl hlavně na delší trasy.

Elektronika a co čekat u ojetiny

Infotainment R-Link 2 (svislý displej) u raných kusů zamrzá nebo pomalu reaguje, část řeší aktualizace. Objevují se i drobné elektrické neduhy (bezklíčová karta, čidla, parkovací brzda) — na zkušební jízdě vše vyzkoušejte. U dieselů je klíčové, aby nesvítily chyby DPF/AdBlue, u benzinů stav oleje, u EDC plynulost.

Provozní náklady a shrnutí

Renault Mégane IV je pěkný a praktický kompakt, u kterého ale spolehlivost stojí a padá s motorem. Nejjistější je 1.5 dCi; z benzinů novější 1.3 TCe s ověřeným olejem, u 1.2 TCe opatrně. S kompletní historií a nezávislou prohlídkou je to dobrá koupě.

Shrnutí: u Mégane IV rozhoduje motor. U benzinů TCe prověřte spotřebu oleje (hlavně 1.2 TCe), u dieselů vstřikovače/DPF/AdBlue, u EDC plynulost, k tomu R-Link 2 a elektroniku. Nejjistější je 1.5 dCi. S doloženou historií a prohlídkou výborná volba.

Na co si dát pozor při prohlídce

  • U benzinu 1.2 TCe důkladně prověřte spotřebu oleje a historii dolévání — rané kusy jsou rizikové.
  • U 1.3 TCe zkontrolujte hladinu/stav oleje a servisní akce.
  • U dieselů 1.5/1.6 dCi prověřte vstřikovače, EGR, DPF a AdBlue diagnostikou.
  • U verzí s dvouspojkou EDC vyzkoušejte plynulost při popojíždění a doklad o servisu převodovky.
  • Vyzkoušejte infotainment R-Link 2 a konektivitu a ověřte aktualizace.
  • Vyzkoušejte bezklíčový přístup, elektrickou parkovací brzdu, čidla a asistenty (chyby elektroniky).
  • Poslouchejte podvozek na nerovnostech a zkontrolujte stav brzd.
  • U mladších kusů ověřte zbytek záruky.
  • Vyžádejte si kompletní servisní historii a porovnejte nájezd s opotřebením.
  • Před koupí prověřte vůz na nezávislé prohlídce.

Další průvodci spolehlivostí

Renault Clio

V (2019–)

Která motorizace Renaultu Clio V je nejspolehlivější a co prověřit u spotřeby oleje 1.3 TCe, dieselu 1.5 dCi, dvouspojky EDC, hybridu E-Tech a infotainmentu před koupí ojetiny.

Renault Captur

II (2019–)

Která motorizace Renaultu Captur II je nejspolehlivější a co prověřit u spotřeby oleje 1.3 TCe, dieselu 1.5 dCi, dvouspojky EDC, plug-in hybridu E-Tech a infotainmentu před koupí ojetiny.

Vybíráte konkrétní kus? Ověřte si jeho férovou tržní cenu během pár vteřin.

Spočítat cenu vozu

Zpracováno na základě běžně dokumentovaných vlastností Renaultu Mégane IV a motorů aliance — 1.2 TCe (spotřeba oleje u raných kusů), 1.3 TCe, 1.5 a 1.6 dCi (vstřikovače, EGR, DPF, AdBlue) — dvouspojky EDC, infotainmentu R-Link 2, elektroniky a zkušeností servisů a majitelů. Uvedené ceny jsou orientační a liší se podle regionu a servisu. Nejde o záruku stavu konkrétního vozu — před koupí doporučujeme nezávislou prohlídku.

🚘

AutoCalculator

Okamžité ocenění založené na aktuálních inzerátech z celé České republiky

Objevit

Ohodnotit vůzSpolehlivost ojetinBlog

Kontakt

Kontakt

© 2025 AutoCalculator.eu - Všechna práva vyhrazena

🇨🇿

🇸🇰

🇩🇪

🇵🇱