AutoCalculator

AutoCalculator

Zpět na přehled
Na co si dát pozor

12 min

29. července 2026

VW Tayron (od 2024): spolehlivost a na co si dát pozor

Která motorizace VW Tayron je nejspolehlivější, proč u raných vozů řešit hlavně software a infotainment, jak je to s DSG a PHEV a co prověřit u sedmimístného SUV před koupí mladé ojetiny.

Volkswagen Tayron (typ NA1, od 2024) je větší SUV na platformě MQB Evo, které nahradilo Tiguan Allspace a nabízí se i jako sedmimístné. Technicky je to dvojče Škody Kodiaq II a blízký příbuzný Tiguanu III a Passatu B9 — plně digitalizované, s velkým středovým displejem. Protože jde o mladý model, dlouhodobých dat o mechanickém opotřebení je zatím málo a většinu kusů koupíte se zbytkem tovární záruky.

Stručně: mechanicky je to vyzrálá koncernová technika (EA211 evo2, EA888 evo4, EA288 evo). Hlavní témata u raných vozů proto nejsou motory, ale software a infotainment a chování 7° DSG (DQ381) s 48V mild-hybridem při popojíždění. Pro vysoké nájezdy je nejjistější 2.0 TDI; PHEV eHybrid má velkou baterii a dojezd přes 100 km. U sedmimístné verze prověřte praktičnost třetí řady.

Motorizace a jejich spolehlivost

1.5 eTSI (mHEV)

EA211 evo2 (mild hybrid 48 V)

· 110 kW (150 k)

· 2024–

V pořádku

Hlavní benzin — 1.5 eTSI s 48V mild-hybridem (EA211 evo2), úsporný a kultivovaný, s vypínáním válců. Mechanicky slušný; řešit spíš software a chování DSG při popojíždění a interval rozvodového řemene.

2.0 TSI (4MOTION)

EA888 evo4

· 150–195 kW (204–265 k)

· 2024–

V pořádku

Výkonný 2.0 TSI (EA888 evo4) s pohonem 4MOTION a DSG — svižný a spolehlivý při péči, ale s vyšší spotřebou a cenou. Vhodný pro tažení a plné obsazení; sledujte olej a DSG.

2.0 TDI (4MOTION)

EA288 evo (twindosing)

· 110–142 kW (150–193 k)

· 2024–

Doporučeno

Nafta 2.0 TDI (EA288 evo, twindosing/AdBlue) — nejlepší volba pro vysoké nájezdy, dálnice a tažení, úsporná a vytrvalá. Hlídejte doplňování AdBlue, DPF a doložený servis.

1.5 eHybrid (plug-in hybrid)

EA211 PHEV (baterie ~19,7 kWh)

· 150–200 kW (204–272 k) systém

· 2024–

V pořádku

Plug-in hybrid 1.5 eHybrid s velkou baterií (~19,7 kWh) a dojezdem na elektřinu přes 100 km — smysl dává při pravidelném dobíjení. Ověřte stav baterie a funkci dobíjení; těžší a dražší.

Nejčastější poruchy

Infotainment a software (rané vozy)

Středně vážná

Projev

U raných vozů se objevují zamrzání či restart velkého středového displeje, výpadky konektivity a chyby asistentů; kritizované jsou i dotykové posuvníky. VW řeší aktualizacemi (OTA i v servisu).

Týká se

Napříč nabídkou; hlavně nejranější kusy (2024–2025).

Řešení

Vyzkoušejte infotainment, konektivitu (CarPlay/Android Auto) a asistenty a ověřte nahrané aktualizace a stabilitu na delší jízdě.

Cena opravy

Většinou aktualizace zdarma; opravy jen dle rozsahu.

DSG (DQ381) a mild-hybrid při popojíždění

Středně vážná

Projev

U benzinových eTSI/TSI se sedmistupňovou mokrou DSG (DQ381) a 48V mild-hybridem může být trhavější chování při popojíždění a rozjezdech (koordinace vypínání motoru a řazení). Vzácně chyby mechatroniky.

Týká se

Benzinové verze s DSG; hlavně rané vozy.

Řešení

Na zkušební jízdě ověřte plynulost při popojíždění, couvání a rozjezdech a doložení aktualizací.

Cena opravy

Většinou software; servis oleje mokré DSG dle plánu.

Nafta: AdBlue (twindosing), DPF (2.0 TDI)

Drobná

Projev

Moderní 2.0 TDI (EA288 evo) používá dvojité vstřikování AdBlue (twindosing) a DPF; při převažující městské jízdě se filtr hůř regeneruje a je nutné hlídat doplňování AdBlue.

Týká se

2.0 TDI; hlavně krátké městské jízdy.

Řešení

Ověřte hlášení systému AdBlue/DPF, doplňování AdBlue a vyzkoušejte delší jízdu (regenerace).

Cena opravy

AdBlue průběžně; servis DPF/SCR jen dle stavu.

Plug-in hybrid: baterie a dobíjení

Drobná

Projev

U eHybridu časem a v zimě klesá reálný elektrický dojezd; přínos má jen při pravidelném dobíjení. Vzácně softwarové chyby řízení nabíjení; velká baterie zvyšuje hmotnost.

Týká se

Pouze 1.5 eHybrid (PHEV).

Řešení

Nechte načíst stav (SoH) baterie, ověřte reálný dojezd a funkci AC/DC dobíjení.

Cena opravy

Většinou aktualizace; kondice baterie z diagnostiky.

Rozvodový řemen (1.5 eTSI)

Drobná

Projev

Motor EA211 evo2 (1.5 eTSI) má rozvodový řemen s daným intervalem výměny; u mladých vozů zatím není akutní, ale je dobré interval znát a plánovat.

Týká se

1.5 eTSI (EA211 evo2); dle nájezdu/stáří.

Řešení

Ověřte interval a plán výměny rozvodového řemene v servisní dokumentaci.

Cena opravy

Výměna rozvodu orientačně 10 000–16 000 Kč (později).

Sedmimístná verze: třetí řada a prostor

Drobná

Projev

Sedmimístná verze má třetí řadu vhodnou spíš pro děti a kratší trasy; při obsazených sedmi místech výrazně klesá objem zavazadelníku. Jde o vlastnost, ne o závadu.

Týká se

Sedmimístné verze Tayronu.

Řešení

Ověřte prostor a přístupnost třetí řady a objem kufru pro své potřeby.

Cena opravy

Bez nákladů.

Tayron: větší SUV z platformy MQB Evo

Volkswagen Tayron nahradil Tiguan Allspace jako větší SUV značky a poprvé dostal samostatné jméno. Stojí na platformě MQB Evo a technicky sdílí hodně se Škodou Kodiaq II, Tiguanem III i Passatem B9 — je plně digitalizovaný, prostorný a nabízí se v pětimístné i sedmimístné verzi. Protože jde o mladé auto, kupujete ho většinou se zbytkem tovární záruky a mechanicky jde o vyzrálou koncernovou techniku.

U mladých koncernových SUV se dnes neřeší ani tak motory, jako spíš software, infotainment a chování dvouspojkové DSG s mild-hybridem při popojíždění. Právě na to se u Tayronu zaměřte na zkušební jízdě; mechanika (EA211 evo2, EA888 evo4, EA288 evo) je dobře zmapovaná.

Kterou motorizaci zvolit

1.5 eTSI (nejrozšířenější) a 2.0 TSI

Hlavní volbou je 1.5 eTSI s 48V mild-hybridem — úsporný, kultivovaný a pro běžný provoz dostačující. Výkonnější 2.0 TSI (EA888 evo4) s pohonem 4MOTION je vhodný pro tažení a plné obsazení, ale s vyšší spotřebou. U obou benzinů s DSG ověřte plynulost při popojíždění a servis; u 1.5 eTSI navíc znejte interval rozvodového řemene.

Doporučení: pro běžný provoz 1.5 eTSI, pro vysoké nájezdy a tažení 2.0 TDI. PHEV eHybrid dává smysl při pravidelném dobíjení. U raných vozů ověřte software a infotainment a u DSG chování při popojíždění.

2.0 TDI (pro vysoké nájezdy) a eHybrid

Nafta 2.0 TDI (EA288 evo, twindosing) je nejjistější pro vysoké nájezdy, dálnice a tažení — úsporná a vytrvalá; hlídejte doplňování AdBlue a DPF (do města méně vhodná). Plug-in hybrid 1.5 eHybrid má velkou baterii a dojezd na elektřinu přes 100 km, což se vyplatí při pravidelném dobíjení; jinak vozíte těžkou baterii navíc. U ojetého PHEV nechte načíst stav baterie.

Software, DSG a sedmimístná verze

Stejně jako u ostatních mladých koncernových SUV je hlavním tématem software: u raných vozů se mohou objevit zamrzání středového displeje, výpadky konektivity a chyby asistentů, které VW řeší aktualizacemi. Sedmistupňová mokrá DSG (DQ381) v kombinaci s 48V mild-hybridem může být při popojíždění trhavější. U sedmimístné verze počítejte s tím, že třetí řada je spíš pro děti a při plném obsazení výrazně klesá objem kufru.

Na zkušební jízdě proto ověřte stabilitu infotainmentu a konektivitu, plynulost DSG při popojíždění a couvání a u sedmimístné verze prostor a přístupnost třetí řady i objem zavazadelníku.

Co čekat u mladé ojetiny

Většina Tayronů je stále v záruce, takže případné softwarové a drobné závady řeší dealer. Mechanicky jde o vyzrálou techniku; u ojetiny rozhoduje hlavně doložený servis, stav DSG (u mokré výměna oleje) a u PHEV kondice baterie. Vyžádejte si kompletní servisní historii a doložení aktualizací.

Shrnutí: pro běžný provoz 1.5 eTSI, pro vysoké nájezdy a tažení 2.0 TDI, PHEV při pravidelném dobíjení. Ověřte software/infotainment, chování DSG, u nafty AdBlue/DPF a u sedmimístné verze praktičnost třetí řady. S doloženým servisem a zbytkem záruky je Tayron rozumná volba.

Na co si dát pozor při prohlídce

  • Vyzkoušejte infotainment a konektivitu (CarPlay/Android Auto), ověřte stabilitu displeje na delší jízdě a nahrané aktualizace.
  • U benzinu s DSG (DQ381) ověřte plynulost při popojíždění, couvání a rozjezdech (koordinace s mild-hybridem).
  • U 2.0 TDI ověřte hlášení AdBlue/DPF, doplňování AdBlue a vyzkoušejte delší jízdu (regenerace).
  • U PHEV (eHybrid) nechte načíst stav (SoH) baterie a ověřte reálný dojezd a funkci AC/DC dobíjení.
  • U 1.5 eTSI ověřte interval a plán výměny rozvodového řemene.
  • U sedmimístné verze ověřte prostor a přístupnost třetí řady a objem kufru pro své potřeby.
  • U mokré DSG ověřte plán výměny oleje.
  • Zkontrolujte podvozek, brzdy a pneumatiky a u 4MOTION funkci pohonu všech kol.
  • Vyžádejte si kompletní servisní historii a ověřte zbytek a podmínky záruky.
  • Před koupí prověřte vůz na nezávislé prohlídce.

Další průvodci spolehlivostí

Volkswagen T-Roc

I (typ A1, 2017–2024, facelift 2022)

Která motorizace VW T-Roc je nejspolehlivější, proč rané 1.5 TSI trhalo při popojíždění, jak je to s DSG a rozvodovým řemenem a co prověřit před koupí ojetiny.

Volkswagen Taigo

I (od 2021)

Která motorizace VW Taigo je nejspolehlivější, jak je to s rozvodovým řemenem a suchou DSG a co prověřit u infotainmentu MIB3 a kupé karoserie před koupí ojetiny.

Volkswagen ID.4

I (od 2020/2021, průběžné aktualizace)

Která verze VW ID.4 je nejspolehlivější a co prověřit u baterie (SoH), nabíjení, infotainmentu (ID software) a 12V baterie před koupí elektrické ojetiny.

Volkswagen ID.3

I (od 2020, facelift 2023)

Která verze VW ID.3 je nejspolehlivější a co prověřit u baterie (SoH), nabíjení, infotainmentu (ID launch software) a 12V baterie před koupí elektrické ojetiny. Rozdíly předfacelift vs. facelift 2023.

Volkswagen Tiguan

III (typ CD1, od 2024)

Která motorizace Tiguanu III je nejspolehlivější, proč u raných vozů řešit hlavně software a infotainment a co prověřit před koupí mladé ojetiny se zbytkem záruky.

Volkswagen Golf

VIII (typ CD, od 2020)

Golf VIII je mechanicky mladý a vesměs solidní, ale rané ročníky trápí software a infotainment. Poradíme, co prověřit a zda vám sednou dotykové ovladače.

Vybíráte konkrétní kus? Ověřte si jeho férovou tržní cenu během pár vteřin.

Spočítat cenu vozu

Zpracováno na základě běžně dokumentovaných vlastností VW Tayron (typ NA1, platforma MQB Evo, nástupce Tiguanu Allspace, dvojče Kodiaqu II) a motorů 1.5 eTSI (EA211 evo2), 2.0 TSI (EA888 evo4), 2.0 TDI (EA288 evo, twindosing) a 1.5 eHybrid (PHEV), typické problematiky softwaru/infotainmentu a chování DSG (DQ381) u mladých koncernových SUV, i zkušeností servisů a majitelů. Protože jde o mladý model, dlouhodobých dat je zatím málo. Uvedené ceny jsou orientační a liší se podle regionu a servisu. Nejde o záruku stavu konkrétního vozu — před koupí doporučujeme nezávislou prohlídku.

🚘

AutoCalculator

Okamžité ocenění založené na aktuálních inzerátech z celé České republiky

Objevit

Ohodnotit vůzSpolehlivost ojetinBlog

Kontakt

Kontakt

© 2025 AutoCalculator.eu - Všechna práva vyhrazena

🇨🇿

🇸🇰

🇩🇪

🇵🇱