AutoCalculator

AutoCalculator

Zpět na přehled
Na co si dát pozor

12 min

29. července 2026

VW T-Roc I (2017–2024): spolehlivost a na co si dát pozor

Která motorizace VW T-Roc je nejspolehlivější, proč rané 1.5 TSI trhalo při popojíždění, jak je to s DSG a rozvodovým řemenem a co prověřit před koupí ojetiny.

Volkswagen T-Roc první generace (typ A1, 2017–2024, facelift 2022) je kompaktní SUV na osvědčené platformě MQB A1 — technicky vychází z Golfu VII a je blízko Seatu Ateca. Používá vyzrálé koncernové motory (EA211, EA888, EA288) a převodovky (manuál i DSG), takže mechanicky jde o dobře zmapované auto. U ojetiny proto řešíte spíš servisní položky (rozvodový řemen, DSG), chování raných 1.5 TSI a kvalitu interiéru než zásadní konstrukční poruchy.

Stručně: nejlevnější a spolehlivý provoz nabízí 1.0 TSI, pro vysoké nájezdy 2.0 TDI. U 1.5 TSI (ACT) ověřte, zda neřeší trhání při popojíždění (rané kusy), u DSG chování a servis, a hlídejte interval rozvodového řemene. Facelift 2022 přinesl lepší materiály a modernější infotainment.

Motorizace a jejich spolehlivost

1.0 TSI

EA211 (3válec, turbo)

· 85 kW (115 k)

· 2017–2024

Doporučeno

Tříválec 1.0 TSI (EA211) — pro městské a běžné použití překvapivě svižný, úsporný a spolehlivý, obvykle s manuálem. Nejlevnější a nejméně rizikový pohon; hlídejte interval rozvodového řemene a kvalitní olej.

1.5 TSI (ACT)

EA211 evo (vypínání válců)

· 110 kW (150 k)

· 2017–2024

V pořádku

Nejrozšířenější benzin — 1.5 TSI (EA211 evo) s vypínáním válců (ACT). Kultivovaný a úsporný, u raných kusů (2017–2019) se ale objevovalo trhání/cukání při nízkých otáčkách a popojíždění (software, řešeno aktualizacemi). Ověřte plynulost jízdy a servis.

2.0 TSI (4MOTION / R)

EA888

· 140–221 kW (190–300 k)

· 2018–2024

V pořádku

Výkonný 2.0 TSI (EA888) s pohonem 4MOTION a DSG, ve verzi T-Roc R až 221 kW. Svižný a spolehlivý při péči, ale s vyšší spotřebou a náklady; sledujte olej, DSG a u sportovních kusů historii.

2.0 TDI

EA288 (SCR/AdBlue)

· 110–140 kW (150–190 k)

· 2017–2024

Doporučeno

Nafta 2.0 TDI (EA288, SCR/AdBlue) — nejlepší volba pro vysoké nájezdy a dálnice, úsporná a vytrvalá. Hlídejte DPF/EGR, doplňování AdBlue a doložený servis; do města méně vhodná.

Nejčastější poruchy

Trhání 1.5 TSI při popojíždění (rané kusy)

Středně vážná

Projev

U raných 1.5 TSI (EA211 evo, hlavně 2017–2019) se objevovalo cukání, trhání nebo zaváhání při nízkých otáčkách a popojíždění (rozjezdy, kruhové objezdy). Šlo hlavně o software a chování při vypínání válců.

Týká se

Zejména rané 1.5 TSI (ACT); zmírněno aktualizacemi.

Řešení

Na zkušební jízdě ověřte plynulost při popojíždění a rozjezdech a doložení aktualizací.

Cena opravy

Většinou aktualizace softwaru (často zdarma / v rámci akce).

DSG: chování a mechatronika

Středně vážná

Projev

U dvouspojkových DSG (suchá 7° DQ200 u slabších, mokrá DQ381 u silnějších) může být trhavější chování při popojíždění, vzácně závada mechatroniky nebo opotřebení spojek. Suchá DQ200 je citlivější v koloně.

Týká se

Verze s DSG; podle typu a nájezdu.

Řešení

Vyzkoušejte řazení při popojíždění i akceleraci, ověřte servis oleje DSG (u mokré) a případné závady.

Cena opravy

Servis oleje mokré DSG dle plánu; oprava mechatroniky/spojek dráž (desítky tis. Kč).

Rozvodový řemen (1.0 / 1.5 TSI)

Drobná

Projev

Motory EA211 mají rozvodový řemen s daným intervalem výměny; zanedbání je rizikové (přetržení). U 1.0/1.5 TSI je proto klíčové doložit včasnou výměnu.

Týká se

1.0 a 1.5 TSI (EA211); dle nájezdu/stáří.

Řešení

Ověřte doložení výměny rozvodového řemene dle intervalu (km i čas), případně naplánujte.

Cena opravy

Výměna rozvodu orientačně 8 000–15 000 Kč.

Nafta: DPF, EGR a AdBlue (2.0 TDI)

Drobná

Projev

Při převažujícím městském provozu se DPF hůř regeneruje (ucpávání), časem se hlásí EGR ventil nebo systém SCR/AdBlue. Na dálnici je motor naopak bezstarostný.

Týká se

2.0 TDI (EA288); hlavně krátké městské jízdy.

Řešení

Vyzkoušejte na delší jízdě (regenerace), ověřte hlášení DPF/EGR/AdBlue a doplňování AdBlue.

Cena opravy

Čištění/výměna DPF nebo EGR dle rozsahu (jednotky až desítky tis. Kč).

Infotainment a elektronika (rané kusy)

Drobná

Projev

U raných kusů starší infotainment s pomalejší odezvou a občasnými výpadky konektivity; drobné chyby čidel asistentů. Facelift 2022 přinesl modernější systém.

Týká se

Zejména předfaceliftové kusy (2017–2021).

Řešení

Vyzkoušejte infotainment, konektivitu (CarPlay/Android Auto) a asistenty a ověřte aktualizace.

Cena opravy

Většinou aktualizace; opravy jen dle rozsahu.

Kvalita interiéru a vrzání

Drobná

Projev

Předfaceliftový T-Roc měl hodně tvrdých plastů, které mohou vrzat; časem drobné vrzání interiéru a opotřebení dotykových ploch. Facelift 2022 materiály zlepšil.

Týká se

Zejména předfacelift; dle stáří a nájezdu.

Řešení

Na zkušební jízdě poslouchejte vrzání interiéru a zkontrolujte opotřebení ovládacích prvků.

Cena opravy

Většinou levné řešení (dotažení, tlumení).

T-Roc I: kompaktní SUV z osvědčeného MQB

Volkswagen T-Roc se stal jedním z nejprodávanějších kompaktních SUV v Evropě a není divu — kombinuje praktický formát, mladistvý design a osvědčenou techniku koncernové platformy MQB A1, kterou sdílí s Golfem VII a Seatem Ateca. Motory i převodovky jsou dobře zmapované, díly dostupné a servis rozšířený. U ojetiny tak nekupujete žádného „kота v pytli" — jde spíš o to ověřit servisní historii a stav běžných opotřebitelných dílů.

Předfaceliftové kusy (2017–2021) mají hodně tvrdých plastů a starší infotainment; facelift 2022 přinesl lepší materiály, digitální přístrojovku a modernější multimédia. Nabídka motorů sahá od úsporného tříválce 1.0 TSI přes nejrozšířenější 1.5 TSI a naftu 2.0 TDI až po výkonné 2.0 TSI 4MOTION a sportovní T-Roc R.

Kterou motorizaci zvolit

1.0 TSI (nejjistější do města)

Pro městské a běžné použití je tříválec 1.0 TSI (EA211) překvapivě dobrá volba — je svižný, úsporný, spolehlivý a nejlevnější na provoz. Obvykle se pojí s manuálem, takže odpadá i téma DSG. Hlídejte hlavně interval rozvodového řemene a kvalitní olej.

Doporučení: pro město a nižší nájezdy 1.0 TSI (ideálně s manuálem); pro vysoké nájezdy a dálnice 2.0 TDI. U 1.5 TSI ověřte plynulost při popojíždění (rané kusy) a u všech doložení rozvodového řemene a servisu DSG.

1.5 TSI (nejrozšířenější)

1.5 TSI (EA211 evo) s vypínáním válců je nejčastější volbou — kultivovaný a úsporný. U raných kusů (2017–2019) se ale řešilo trhání a cukání při nízkých otáčkách a popojíždění, které se zmírňovalo aktualizacemi softwaru. Na zkušební jízdě proto ověřte plynulost při rozjezdech a v koloně.

2.0 TDI a 2.0 TSI / T-Roc R

Nafta 2.0 TDI (EA288, SCR/AdBlue) je nejlepší pro vysoké nájezdy a dálnice — úsporná a vytrvalá, jen do města méně vhodná (DPF). Benzinové 2.0 TSI (EA888) s pohonem 4MOTION a vrcholný T-Roc R (až 221 kW) jsou svižné a při péči spolehlivé, ale s vyšší spotřebou a náklady; u sportovních kusů si prověřte historii a způsob provozu.

DSG a rozvodový řemen

T-Roc se nabízel s manuálem i s dvouspojkovým DSG — u slabších motorů se suchou sedmistupňovou DQ200, u silnějších s mokrou DQ381. Suchá DQ200 bývá citlivější při popojíždění v koloně; mokrá DSG vyžaduje pravidelnou výměnu oleje. U obou ověřte plynulost řazení a případné trhání. Motory EA211 (1.0 a 1.5 TSI) mají navíc rozvodový řemen s daným intervalem výměny — jeho zanedbání je rizikové, proto trvejte na doložení včasné výměny.

U nafty 2.0 TDI je klíčový způsob provozu: při převažujícím městském ježdění se DPF hůř regeneruje a časem se mohou hlásit EGR nebo systém AdBlue. Pokud jezdíte hodně krátkých tras, je vhodnější benzin.

Interiér, infotainment a co čekat u ojetiny

Největší slabinou předfaceliftového T-Rocu je interiér z tvrdých plastů, který může časem vrzat, a starší infotainment s pomalejší odezvou. Facelift 2022 obojí výrazně zlepšil (lepší materiály, digitální přístrojovka, modernější multimédia). Mechanicky je auto při doloženém servisu solidní; hlídejte běžné opotřebení podvozku a brzd podle nájezdu.

Na zkušební jízdě proto vyzkoušejte infotainment a konektivitu, poslouchejte vrzání interiéru a podvozek, u benzinu ověřte plynulost při popojíždění a u DSG chování při řazení. Vyžádejte si kompletní servisní historii včetně dokladu o výměně rozvodového řemene a (u mokrého DSG) oleje.

Provozní náklady a shrnutí

T-Roc I nabízí příznivé provozní náklady (zejména 1.0 TSI), dobrou dostupnost dílů a servisu a slušnou zbytkovou hodnotu. Je to vyzrálé a vesměs spolehlivé auto — u ojetiny rozhoduje hlavně doložený servis, stav rozvodu a DSG a u 1.5 TSI vyřešené trhání raných kusů.

Shrnutí: do města 1.0 TSI, na dálnice 2.0 TDI, univerzálně 1.5 TSI (s ověřenou plynulostí). Ověřte rozvodový řemen, servis DSG, u nafty DPF/EGR/AdBlue a stav interiéru (předfacelift). S doloženým servisem a nezávislou prohlídkou je T-Roc I rozumná a bezpečná volba.

Na co si dát pozor při prohlídce

  • U 1.0 a 1.5 TSI ověřte doložení výměny rozvodového řemene dle intervalu (km i čas).
  • U 1.5 TSI na zkušební jízdě ověřte plynulost při popojíždění a rozjezdech (trhání raných kusů) a doložení aktualizací.
  • U DSG vyzkoušejte řazení při popojíždění i akceleraci a ověřte servis oleje (u mokré DQ381).
  • U 2.0 TDI ověřte hlášení DPF/EGR/AdBlue, doplňování AdBlue a vyzkoušejte delší jízdu (regenerace).
  • Vyzkoušejte infotainment a konektivitu (CarPlay/Android Auto) a asistenty; u předfaceliftu počítejte se starším systémem.
  • Poslouchejte vrzání interiéru (tvrdé plasty předfaceliftu) a zkontrolujte opotřebení ovládacích prvků.
  • Zkontrolujte podvozek, brzdy a pneumatiky podle nájezdu.
  • U 2.0 TSI / T-Roc R prověřte historii a způsob provozu (sportovní jízda).
  • Vyžádejte si kompletní servisní historii a porovnejte nájezd s opotřebením interiéru.
  • Před koupí prověřte vůz na nezávislé prohlídce.

Další průvodci spolehlivostí

Volkswagen Taigo

I (od 2021)

Která motorizace VW Taigo je nejspolehlivější, jak je to s rozvodovým řemenem a suchou DSG a co prověřit u infotainmentu MIB3 a kupé karoserie před koupí ojetiny.

Volkswagen Tayron

I (typ NA1, od 2024)

Která motorizace VW Tayron je nejspolehlivější, proč u raných vozů řešit hlavně software a infotainment, jak je to s DSG a PHEV a co prověřit u sedmimístného SUV před koupí mladé ojetiny.

Volkswagen ID.4

I (od 2020/2021, průběžné aktualizace)

Která verze VW ID.4 je nejspolehlivější a co prověřit u baterie (SoH), nabíjení, infotainmentu (ID software) a 12V baterie před koupí elektrické ojetiny.

Volkswagen ID.3

I (od 2020, facelift 2023)

Která verze VW ID.3 je nejspolehlivější a co prověřit u baterie (SoH), nabíjení, infotainmentu (ID launch software) a 12V baterie před koupí elektrické ojetiny. Rozdíly předfacelift vs. facelift 2023.

Volkswagen Tiguan

III (typ CD1, od 2024)

Která motorizace Tiguanu III je nejspolehlivější, proč u raných vozů řešit hlavně software a infotainment a co prověřit před koupí mladé ojetiny se zbytkem záruky.

Volkswagen Golf

VIII (typ CD, od 2020)

Golf VIII je mechanicky mladý a vesměs solidní, ale rané ročníky trápí software a infotainment. Poradíme, co prověřit a zda vám sednou dotykové ovladače.

Vybíráte konkrétní kus? Ověřte si jeho férovou tržní cenu během pár vteřin.

Spočítat cenu vozu

Zpracováno na základě běžně dokumentovaných vlastností VW T-Roc I (typ A1, platforma MQB A1) a motorů EA211 (1.0/1.5 TSI), EA888 (2.0 TSI) a EA288 (2.0 TDI), převodovek DSG (DQ200/DQ381), problematiky trhání raných 1.5 TSI při popojíždění, rozvodového řemene, DPF/EGR/AdBlue u nafty a kvality interiéru předfaceliftu, i zkušeností servisů a majitelů. Uvedené ceny jsou orientační a liší se podle regionu a servisu. Nejde o záruku stavu konkrétního vozu — před koupí doporučujeme nezávislou prohlídku.

🚘

AutoCalculator

Okamžité ocenění založené na aktuálních inzerátech z celé České republiky

Objevit

Ohodnotit vůzSpolehlivost ojetinBlog

Kontakt

Kontakt

© 2025 AutoCalculator.eu - Všechna práva vyhrazena

🇨🇿

🇸🇰

🇩🇪

🇵🇱