12 min
29. července 2026
Která motorizace Citroënu C5 Aircross je nejspolehlivější a co prověřit u mokrého rozvodového řemene PureTech, AdBlue a DPF u dieselů, řetězu u 1.6, plug-in hybridu a komfortního podvozku před koupí ojetiny.
Citroën C5 Aircross (2018–2024) je pohodlné kompaktní SUV na platformě EMP2 — technický sourozenec Peugeotu 3008 II. Sází na komfort (hydraulické dorazy Progressive Hydraulic Cushions, měkká sedadla Advanced Comfort) a praktičnost. Motory jsou koncernu PSA a u ojetiny zásadně rozhoduje jejich výběr, protože mají své konkrétní slabiny.
Stručně: nejzásadnější je mokrý rozvodový řemen u benzinu 1.2 PureTech a AdBlue/DPF u dieselů. Nejjistější na vysoké nájezdy je 2.0 BlueHDi; 1.2 PureTech a 1.5 BlueHDi kupujte jen s doloženou výměnou řemene. K tomu hlídejte komfortní podvozek a infotainment.
1.2 PureTech 130
EB2 turbo (3válec, mokrý rozvodový řemen)
· 96 kW (130 k)
· 2018–2024
Přeplňovaný 1.2 PureTech 130 — svižný a úsporný, ALE má mokrý rozvodový řemen (běží v oleji), který se časem rozpadá a úlomky mohou ucpat sání olejového čerpadla → hrozí vážné poškození motoru. Kupujte jen s doloženou (nejlépe revidovanou) výměnou řemene a bez nadměrné spotřeby oleje.
1.6 PureTech / THP
EP6/EB2 (4válec turbo, řetěz)
· 121–133 kW (165–180 k)
· 2018–2024
Silnější čtyřválec 1.6 PureTech/THP (165–180 k) — svižný, s rozvodem řetězem. U vyšších nájezdů hlídejte protažení řetězu, karbonové usazeniny a spotřebu oleje. Vyžaduje kvalitní olej a pravidelný servis.
1.5 BlueHDi
DV5 (mokrý rozvodový řemen)
· 96 kW (130 k)
· 2018–2024
Diesel 1.5 BlueHDi (DV5, 130 k) — tažný a hospodárný, ideál na nájezdy. Pozor: má také mokrý rozvodový řemen a rané kusy trpěly ředěním/spotřebou oleje; k tomu AdBlue a DPF. Ověřte servis řemene a stav AdBlue/DPF.
2.0 BlueHDi
DW10 turbodiesel
· 130 kW (180 k)
· 2018–2024
Nejrobustnější volba — 2.0 BlueHDi (DW10, 180 k). Tažný, hospodárný a odolný, ideál na vysoké nájezdy. Hlídejte hlavně DPF a systém AdBlue (čidla, vstřikovač).
Hybrid (plug-in)
1.6 PureTech + elektromotor
· 165 kW (225 k) systém
· 2020–2024
Plug-in hybrid (od 2020, 225 k systém) — silný a při nabíjení levný. Ústrojí je složitější; ověřte kondici (SoH) baterie, nabíjení a rozsah záruky na hybridní komponenty.
Mokrý rozvodový řemen 1.2 PureTech
Projev
Rozvodový řemen běží v olejové lázni a časem degraduje; jeho úlomky mohou ucpat sítko sání olejového čerpadla, klesne tlak oleje a hrozí vážné poškození motoru. Předzvěstí bývá zvýšená spotřeba oleje, kontrolka tlaku oleje nebo hluk rozvodu.
Týká se
Benzin 1.2 PureTech 130, hlavně starší kusy s původním intervalem výměny.
Řešení
Vyžádejte si doklad o výměně rozvodového řemene (nejlépe revidovaným dílem) v kratším intervalu, prověřte spotřebu oleje a poslouchejte motor.
Cena opravy
Preventivní výměna řemene (a čištění/olejové čerpadlo) 10 000–20 000 Kč; poškozený motor klidně 60 000–150 000 Kč i více.
AdBlue a DPF u dieselů
Projev
Chybová hlášení systému AdBlue (čidlo NOx, vstřikovač, výzva „nelze nastartovat za X km"), rozsvícená kontrolka DPF, časté regenerace a omezení výkonu při krátkých jízdách.
Týká se
Diesely 1.5 a 2.0 BlueHDi, hlavně při převaze krátkých jízd.
Řešení
Prověřte funkci AdBlue a stav DPF diagnostikou, ověřte, že nesvítí chyby, a diesel volte hlavně na delší trasy.
Cena opravy
Oprava AdBlue (čidlo/vstřikovač) 5 000–15 000 Kč; čištění DPF 5 000–12 000 Kč.
Mokrý řemen a ředění oleje (1.5 BlueHDi)
Projev
I diesel 1.5 BlueHDi (DV5) má mokrý rozvodový řemen; rané kusy navíc trpěly ředěním a zvýšenou spotřebou oleje při krátkých jízdách.
Týká se
Diesel 1.5 BlueHDi, hlavně rané ročníky a krátké trasy.
Řešení
Ověřte doklad o výměně řemene v intervalu, hlídejte hladinu a spotřebu oleje a dávejte dieselu pravidelně delší jízdu.
Cena opravy
Výměna rozvodového řemene 10 000–18 000 Kč.
Řetěz rozvodu a karbon (1.6 PureTech/THP)
Projev
U čtyřválce 1.6 s přímým vstřikováním se u vyšších nájezdů řeší protažení rozvodového řetězu (rachot za studena), karbonové usazeniny a zvýšená spotřeba oleje.
Týká se
Benzin 1.6 PureTech/THP, hlavně vyšší nájezdy a zanedbaný servis.
Řešení
Poslouchejte rozvod za studena, ověřte historii výměn oleje kvalitním olejem a zvažte kontrolu řetězu diagnostikou.
Cena opravy
Výměna řetězu rozvodu 15 000–30 000 Kč; dekarbonizace dle stavu.
Baterie a nabíjení (plug-in hybrid)
Projev
U plug-in hybridu je klíčová kondice trakční baterie (SoH) a bezproblémové nabíjení; elektrický dojezd v zimě klesá a ústrojí je složitější na servis.
Týká se
Verze Hybrid (od 2020).
Řešení
Nechte změřit SoH baterie, vyzkoušejte nabíjení a přechody pohonu a ověřte rozsah a převod záruky na hybridní komponenty.
Cena opravy
Diagnostika SoH stovky až tisíce Kč; baterie kryta zárukou výrobce.
Komfortní podvozek
Projev
Komfortní podvozek s hydraulickými dorazy je pohodlný, ale u vyšších nájezdů se řeší opotřebení tlumičů, dorazů, čepů a silentbloků — projeví se to bušením či méně tlumeným chodem.
Týká se
Vozy s vyšším nájezdem.
Řešení
Na zkušební jízdě posuďte tlumení a poslouchejte podvozek na nerovnostech; zkontrolujte stav tlumičů.
Cena opravy
Tlumiče/dorazy a silentbloky dle stavu tisíce až desetitisíce Kč.
Infotainment a elektronika
Projev
Občasné zamrzání nebo restart dotykového displeje, výpadky konektivity, drobné chyby elektroniky — část řeší aktualizace.
Týká se
Napříč generací; rané kusy o něco častěji.
Řešení
Vyzkoušejte infotainment a konektivitu a ověřte nahrané aktualizace.
Cena opravy
Většinou aktualizace nebo drobné opravy.
Citroën C5 Aircross je zaměřený na komfort — měkká sedadla a podvozek s hydraulickými dorazy z něj dělají jedno z nejpohodlnějších aut třídy. Technicky je to sourozenec Peugeotu 3008 II na platformě EMP2 se stejnými motory PSA, takže u ojetiny řešíte stejné slabiny: hlavně mokrý rozvodový řemen a systém AdBlue u dieselů.
Nejdůležitější je rozlišit motory: 1.2 PureTech a 1.5 BlueHDi mají mokrý rozvodový řemen, 1.6 má řetěz a diesely navíc AdBlue. Doložená historie a správné intervaly proto rozhodují.
1.2 PureTech 130 je svižný a úsporný, jeho slabinou je ale mokrý rozvodový řemen, který může vážně poškodit motor — kupujte ho jen s doloženou výměnou řemene a bez nadměrné spotřeby oleje. Silnější 1.6 PureTech/THP má rozvod řetězem; tam hlídejte protažení řetězu, karbon a spotřebu oleje u vyšších nájezdů.
Doporučení: kdo hodně najezdí, bude nejspokojenější s 2.0 BlueHDi. Benzin 1.2 PureTech kupujte jen s doloženou výměnou mokrého řemene; 1.6 s pravidelným servisem. PHEV při možnosti nabíjení a s ověřenou baterií.
Diesel 1.5 BlueHDi je úsporný, má ale také mokrý rozvodový řemen — ověřte servis a AdBlue/DPF. Nejrobustnější na vysoké nájezdy je 2.0 BlueHDi (180 k). Plug-in hybrid (od 2020) přidává levný provoz při nabíjení, ale i složitost — u ojetiny nechte změřit SoH baterie.
Komfortní podvozek s hydraulickými dorazy je devízou C5 Aircross, u vyšších nájezdů ale hlídejte opotřebení tlumičů, dorazů a silentbloků. Automat EAT8 (Aisin) je vesměs spolehlivý. Infotainment u raných kusů občas zamrzá. U dieselů je klíčové, aby nesvítily chyby AdBlue a DPF.
Citroën C5 Aircross je pohodlné a dobře vybavené SUV, u kterého ale spolehlivost stojí a padá s motorem a jeho údržbou. Nejjistější je dobře servisovaný 2.0 BlueHDi; u 1.2 PureTech a 1.5 BlueHDi rozhoduje doložená výměna mokrého rozvodového řemene. S kompletní historií a nezávislou prohlídkou je to dobrá koupě.
Shrnutí: u C5 Aircross rozhoduje motor. Prověřte mokrý rozvodový řemen (1.2 PureTech, 1.5 BlueHDi), AdBlue a DPF (diesely), řetěz a karbon (1.6), komfortní podvozek a infotainment. Nejrobustnější je 2.0 BlueHDi. S doloženou historií a prohlídkou výborná volba.
Citroën C3
III (2016–2024, facelift 2020)
Která motorizace Citroënu C3 III je nejspolehlivější a co prověřit u mokrého rozvodového řemene PureTech a BlueHDi, AdBlue, DPF, automatu EAT6 a infotainmentu před koupí ojetiny.
Citroën C4
III (2020–, vč. ë-C4)
Která verze Citroënu C4 III je nejspolehlivější a co prověřit u mokrého rozvodového řemene PureTech a BlueHDi, AdBlue, DPF, elektrické ë-C4 (baterie, nabíjení), automatu EAT8 a infotainmentu před koupí ojetiny.
Vybíráte konkrétní kus? Ověřte si jeho férovou tržní cenu během pár vteřin.
Spočítat cenu vozuZpracováno na základě běžně dokumentovaných vlastností Citroënu C5 Aircross a motorů PSA — 1.2 PureTech (mokrý řemen), 1.6 PureTech/THP (řetěz, karbon), 1.5 a 2.0 BlueHDi (AdBlue, DPF, u 1.5 mokrý řemen) a plug-in hybridu — komfortního podvozku, automatu EAT8, infotainmentu a zkušeností servisů a majitelů. Uvedené ceny jsou orientační a liší se podle regionu a servisu. Nejde o záruku stavu konkrétního vozu — před koupí doporučujeme nezávislou prohlídku.
AutoCalculator
Okamžité ocenění založené na aktuálních inzerátech z celé České republiky
Kontakt
Kontakt© 2025 AutoCalculator.eu - Všechna práva vyhrazena
🇨🇿
🇸🇰
🇩🇪
🇵🇱