11 min
29. července 2026
Která verze Citroënu C4 III je nejspolehlivější a co prověřit u mokrého rozvodového řemene PureTech a BlueHDi, AdBlue, DPF, elektrické ë-C4 (baterie, nabíjení), automatu EAT8 a infotainmentu před koupí ojetiny.
Citroën C4 třetí generace (od 2020) je kompaktní auto s crossoverovým nádechem na platformě CMP (kterou sdílí s Peugeotem 208/2008 a Opelem Corsa/Mokka). Sází na komfort a originální design. Nabízí benzin 1.2 PureTech, diesel 1.5 BlueHDi a plně elektrickou verzi ë-C4. U ojetiny zásadně rozhoduje výběr pohonu.
Stručně: benzin 1.2 PureTech je zde vždy přeplňovaný, takže má mokrý rozvodový řemen — stejně jako diesel 1.5 BlueHDi. Ten může vážně poškodit motor, proto kupujte jen s doloženou výměnou řemene. Elektrická ë-C4 tuto slabinu nemá; tam řešíte kondici baterie a nabíjení.
1.2 PureTech (turbo)
EB2 turbo (3válec, mokrý rozvodový řemen)
· 74–114 kW (100–155 k)
· 2020–
Přeplňovaný 1.2 PureTech (100–155 k) — svižný a úsporný, ALE má mokrý rozvodový řemen (běží v oleji), který se časem rozpadá a úlomky mohou ucpat sání olejového čerpadla → hrozí vážné poškození motoru. Na rozdíl od starších Citroënů zde není atmosférická verze. Kupujte jen s doloženou výměnou řemene a bez nadměrné spotřeby oleje.
1.5 BlueHDi
DV5 (mokrý rozvodový řemen)
· 81–96 kW (110–130 k)
· 2020–
Diesel 1.5 BlueHDi (DV5, 110–130 k) — tažný a hospodárný, ideál na nájezdy. Pozor: má také mokrý rozvodový řemen a rané kusy trpěly ředěním/spotřebou oleje; k tomu AdBlue a DPF. Ověřte servis řemene a stav AdBlue/DPF.
ë-C4 (elektro)
baterie 50 / 54 kWh, motor 100–115 kW, FWD
· 100–115 kW (136–156 k)
· 2021–
Elektrická ë-C4 (baterie 50 kWh, později 54 kWh, motor 100–115 kW) — reálný dojezd kolem 250–320 km, ideál do města a okolí. Trakční baterie a pohon jsou spolehlivé; ověřte kondici (SoH), funkci nabíjení a rozsah/převod záruky. Reálný dojezd v zimě klesá.
Mokrý rozvodový řemen 1.2 PureTech
Projev
Rozvodový řemen běží v olejové lázni a časem degraduje; jeho úlomky mohou ucpat sítko sání olejového čerpadla, klesne tlak oleje a hrozí vážné poškození motoru. Předzvěstí bývá zvýšená spotřeba oleje, kontrolka tlaku oleje nebo hluk rozvodu.
Týká se
Všechny benziny 1.2 PureTech (jsou přeplňované), hlavně starší kusy s původním intervalem.
Řešení
Vyžádejte si doklad o výměně rozvodového řemene (nejlépe revidovaným dílem) v kratším intervalu, prověřte spotřebu oleje a poslouchejte motor. Kdo chce vyhnout se řemenu úplně, ať zvolí elektrickou ë-C4.
Cena opravy
Preventivní výměna řemene (a čištění/olejové čerpadlo) 10 000–20 000 Kč; poškozený motor klidně 50 000–130 000 Kč i více.
Mokrý řemen a ředění oleje (1.5 BlueHDi)
Projev
Diesel 1.5 BlueHDi (DV5) má rovněž mokrý rozvodový řemen; rané kusy navíc trpěly ředěním a zvýšenou spotřebou oleje při krátkých jízdách.
Týká se
Diesel 1.5 BlueHDi, hlavně rané ročníky a krátké trasy.
Řešení
Ověřte doklad o výměně řemene v intervalu, hlídejte hladinu a spotřebu oleje a dávejte dieselu pravidelně delší jízdu.
Cena opravy
Výměna rozvodového řemene 10 000–18 000 Kč.
AdBlue a DPF u dieselu
Projev
Chybová hlášení systému AdBlue (čidlo NOx, vstřikovač, výzva „nelze nastartovat za X km"), rozsvícená kontrolka DPF, časté regenerace a omezení výkonu při krátkých jízdách.
Týká se
Diesel 1.5 BlueHDi, hlavně při převaze krátkých jízd.
Řešení
Prověřte funkci AdBlue a stav DPF diagnostikou, ověřte, že nesvítí chyby, a diesel volte hlavně na delší trasy.
Cena opravy
Oprava AdBlue (čidlo/vstřikovač) 5 000–15 000 Kč; čištění DPF 5 000–12 000 Kč.
Baterie a nabíjení (ë-C4)
Projev
U elektrické ë-C4 je klíčová kondice trakční baterie (SoH) a bezproblémové nabíjení. Reálný dojezd v zimě klesá; DC nabíjení je spíš průměrné (kolem 100 kW).
Týká se
Elektrická verze ë-C4.
Řešení
Nechte změřit SoH baterie, vyzkoušejte AC i DC nabíjení a ověřte rozsah a převod záruky na baterii.
Cena opravy
Diagnostika SoH stovky až tisíce Kč; baterie kryta dlouhou zárukou výrobce.
Automat EAT8
Projev
Automatická převodovka EAT8 (Aisin) je vesměs spolehlivá; u zanedbaného oleje nebo vyšších nájezdů se ale může objevit méně plynulé řazení.
Týká se
Verze s automatem EAT8 (benzin/diesel).
Řešení
Na zkušební jízdě vyzkoušejte plynulost řazení a vyžádejte si doklad o servisu oleje převodovky.
Cena opravy
Servis oleje převodovky tisíce Kč; oprava dle stavu.
Infotainment a elektronika
Projev
Občasné zamrzání nebo restart dotykového displeje, výpadky konektivity, drobné chyby elektroniky — část řeší aktualizace.
Týká se
Napříč generací; rané kusy o něco častěji.
Řešení
Vyzkoušejte infotainment a konektivitu a ověřte nahrané aktualizace.
Cena opravy
Většinou aktualizace nebo drobné opravy.
Citroën C4 III je pohodlný kompakt s originálním designem na platformě CMP, kterou sdílí s Peugeotem 208/2008 a Opelem Corsa/Mokka. Nabízí pěkný komfort a slušný prostor. U ojetiny zásadně rozhoduje pohon — motory PSA mají své konkrétní slabiny, u elektrické ë-C4 zase řešíte baterii.
Klíčové je vědět, že benzin 1.2 PureTech je zde vždy přeplňovaný (má mokrý rozvodový řemen) a diesel 1.5 BlueHDi rovněž. Kdo se chce řemenu úplně vyhnout, může zvolit elektrickou ë-C4.
1.2 PureTech (100–155 k) je svižný a úsporný, jeho zásadní slabinou je ale mokrý rozvodový řemen, který může vážně poškodit motor. Kupujte ho jen s doloženou (nejlépe revidovanou) výměnou řemene a bez nadměrné spotřeby oleje. Diesel 1.5 BlueHDi je úsporný na nájezdy, má ale rovněž mokrý řemen a systém AdBlue — ověřte servis a stav AdBlue/DPF.
Doporučení: benzin 1.2 PureTech i diesel 1.5 BlueHDi kupujte jen s doloženou výměnou mokrého rozvodového řemene. Kdo chce klid a jezdí hlavně po městě, ať zváží elektrickou ë-C4 s ověřenou baterií.
ë-C4 (baterie 50, později 54 kWh) je pohodlný elektromobil s reálným dojezdem kolem 250–320 km, ideál do města a okolí. Trakční baterie a pohon jsou spolehlivé a nemají slabinu mokrého řemene. U ojetiny nechte změřit kondici baterie (SoH), vyzkoušejte nabíjení a ověřte rozsah a převod záruky. Počítejte s poklesem dojezdu v zimě a spíše průměrným DC nabíjením.
Automat EAT8 (Aisin) je vesměs spolehlivý — na zkušební jízdě ověřte plynulost řazení a doklad o servisu oleje. Infotainment u raných kusů občas zamrzá, většinu řeší aktualizace. U dieselu je klíčové, aby nesvítily chyby AdBlue a DPF. Podvozek je laděný na komfort a má běžné opotřebení.
Citroën C4 III je pohodlný kompakt, u kterého ale spolehlivost benzinu/dieselu stojí a padá s mokrým rozvodovým řemenem. Elektrická ë-C4 je z tohoto pohledu bezstarostnější, řešíte u ní hlavně baterii. S kompletní historií a nezávislou prohlídkou je to dobrá koupě.
Shrnutí: u C4 III rozhoduje pohon. U benzinu 1.2 PureTech a dieselu 1.5 BlueHDi prověřte mokrý rozvodový řemen (u dieselu i AdBlue/DPF), u ë-C4 kondici baterie (SoH). Automat EAT8 a infotainment doplňkově. S doloženou historií a prohlídkou výborná volba.
Citroën C3
III (2016–2024, facelift 2020)
Která motorizace Citroënu C3 III je nejspolehlivější a co prověřit u mokrého rozvodového řemene PureTech a BlueHDi, AdBlue, DPF, automatu EAT6 a infotainmentu před koupí ojetiny.
Citroën C5 Aircross
I (2018–2024)
Která motorizace Citroënu C5 Aircross je nejspolehlivější a co prověřit u mokrého rozvodového řemene PureTech, AdBlue a DPF u dieselů, řetězu u 1.6, plug-in hybridu a komfortního podvozku před koupí ojetiny.
Vybíráte konkrétní kus? Ověřte si jeho férovou tržní cenu během pár vteřin.
Spočítat cenu vozuZpracováno na základě běžně dokumentovaných vlastností Citroënu C4 III a jeho pohonů — 1.2 PureTech (mokrý řemen), 1.5 BlueHDi (mokrý řemen, AdBlue, DPF), elektrické ë-C4 — automatu EAT8, infotainmentu a zkušeností servisů a majitelů. Uvedené ceny jsou orientační a liší se podle regionu a servisu. Nejde o záruku stavu konkrétního vozu — před koupí doporučujeme nezávislou prohlídku.
AutoCalculator
Okamžité ocenění založené na aktuálních inzerátech z celé České republiky
Kontakt
Kontakt© 2025 AutoCalculator.eu - Všechna práva vyhrazena
🇨🇿
🇸🇰
🇩🇪
🇵🇱